BME-s szerzők cikke a Mathematical Intelligencer-ben

A neves szaklapban 1978-ban a Rubik kockáról, 2006-ban a Gömböcről most „A tetraéderek egyensúlyáról” jelent meg műegyetemi kutatók cikke.

A cikk a tetraéder egyensúlyaival foglalkozik, vezető szerzője Almádi Gergő a Műegyetem negyedéves építészmérnök hallgatója. Társszerzői: Robert Dawson a kanadai Saint Mary University professzora, Domokos Gábor a BME egyetemi tanára, és Regős Krisztina a BME másodéves doktorandusz hallgatója.

A tanulmány egyik fő eredménye annak bizonyítása, hogy az inhomogén, azaz tetszőleges tömegeloszlású tetraéderek között sem létezik Gömböc jellegű, vagyis mono-monostatikus test. Bármilyen meglepő, ez eddig nem volt ismert. Mutat azonban a cikk mono-monostatikus pentaédert (5 lapú, 5 csúcsú testet). A szerzők mindemellett számos, igen érdekes új állítást szedtek csokorba és ezeket szemléletes, akár érdeklődő középiskolások számára is érthető formában mutatták be.